English | فارسی
,
 
university photo
مدیر گروه زمین شناسی

 

معادن و کانسارهای فلزی و غیرفلزی به­طور گسترده­ای در منطقه جنوب شرق کشور مانند معدن مس سرچشمه و میدوک، معدن سنگ آهن گل­گهر سیرجان، معادن کرومیت اسفندقه و فاریاب و ... به همراه ایجاد و توسعه صنایع فرآوری و تولید مواد معدنی نظییر مجتمع فولاد ایرانیان، مجتمع مس سرچشمه و .... در استان کرمان در حال فعالیت هستند. کنترل کننده های ساختاری (گسل­ها و پهنه ­های برشی، چین­ها و ...) نقش بسیار مهمی بر جای­گزینی این مواد معدنی فلزی و هم­چنین دگرشکلی آن­ها پس از جای­گزینی داشته­اند؛ این مسایل مشکلات زیادی را جهت پی جویی-اکتشاف و هم چنین استخراج این منابع معدنی در منطقه ایجاد کرده است. به ­علاوه، منطقه جنوب شرق کشور و به­ ویژه استان کرمان زمین­لرزه های ویرانگر تاریخی و سده های 20-21 متعددی را تجربه کرده است.

گروه زمین شناسی با همکاری گروه ژئوفیزیک ضمن برگزاری دوره های تحصیلات تکمیلی و آموزش و تربیت دانشجویانی متخصص و متعهد می­تواند نقش مهمی در برقراری ارتباط علمی هدفمندی بین فعالیت های آموزشی-پژوهشی اعضای هیات علمی و هم چنین دانشجویان این رشته ­ها در زمینه ­های اکتشاف-استخراج منابع معدنی و کاهش خطرپذیری و ریسک زمین لرزه در منطقه جنوب شرق کشور داشته باشد.

با نگاهی به سند چشم انداز بیست ساله جمهوری اسلامی ایران و در راستای کمک به اکتشاف و توسعه بهره وري اين ذخاير معدنی در راستاي نيل به استقلال اقتصادي، خودکفايي و توسعه صنعتي منطقه جنوب شرق کشور به­ویژه استان کرمان، گروه زمین شناسی دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فن آوری پیشرفته در سال 1391 با دو گرایش "تکتونیک" (زمین شناسی ساختمانی و ژئودینامیک) و سنجش از دور زمین شناختی فعالیت­های آموزشی و پژوهشی خود را اغاز نمود. این گروه دارای 6 عضو هیات علمی تمام وقت و 21 دانشجوی کارشناسی ارشد در گرایش های فوق است. بر اساس برنامه‌ بلندمدت دانشگاه، با تاسیس دانشكده‌ علوم زمين در آينده، رشته‌هاي مرتبط با علوم زمين و جو شامل گروه‌هاي زمين‌شناسي ساخنمانی-ژئودینامیک، ژئوفيزيك، ژئوشیمی، سنجش از دور زمین شناختی، زمین شناسی مهندسی، آب‌شناسي، زمین شناسی زیست محیطی، هواشناسی و علوم جو در این دانشکده قرار خواهند داشت.

اهداف کلی:

  • رفع مشکلات علمی اکتشافی-استخراجی معادن فلزی منطقه جنوب ­شرق کشور در قالب طرح­های تحقیقاتی و پروژه های دانشجویی

  • تربیت دانشجویان و دانش آموختگانی متعهد و متخصص در زمینه های مورد نیاز برای دانشگاهها و صنایع معدنی استان در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری

  • ارایه مشاوره های تخصصی در زمینه صنعت و معدن به جامعه و صنعت با توجه به پتانسیل های علمی و پژوهشی اعضاء هیات علمی


صفحه در 0.34 ثانیه ایجاد شد.