English | فارسی
,
 
university photo
مدیریت گروه ژئوفیزیک

ژئوفیزیک:

 

گروه ژئوفیزیک دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی کرمان در حال حاضر در  شاخه‌های زلزله‌شناسی و ژئودینامیک مشغول فعالیت می­باشد و علاوه بر گرایش‌های موجود زلزله‌شناسی و لرزه‌شناسی، پذیرش دانشجو در گرایش‌های ژئوالکتریک و ژئومغناطیس نیز انجام می‌شود. این گروه علاوه بر ایجاب فرصت برای ادامه تحصیل و انجام تحقیقات ژئوفیزیکی برای دانشجویان رشته کارشناسی‌ارشد ژئوفیزیک در زمینه‌های زلزله‌شناسی (توموگرافی لرزه‌ای، لرزه زمین ساخت و لرزه‌خیزی گسل­های فعال، پیش نشانگرهای لرزه‌ای، فرایندهای تغییرشکل فعال پوسته و لیتوسفر، دیرینه لرزه‌شناسی) و لرزه‌شناسی، بر مدل‌سازی­های عددی نیز تاکید دارد. هدف بلند‌مدت گروه توسعه این رشته در گرایش‌های ژئوالکتریک و ژئومغناطیس و هم چنین شاخه‌های مرتبط شامل: تکتونیک، زمین‌شناسی مهندسی، زمین‌شناسی زیست محیطی و هواشناسی می‌باشد. این گروه در حال حاضر با گروه‌های سنجش از دور (RS)، سامانه اطلاعات جغرافیایی (GIS) و مرکز محاسبات عددی دانشگاه نیز همکاری می­‌نماید.

برنامه آموزشی رشته ژئوفیزیک به گونه طراحی گردیده است که دانش وسیعی را در زمینه‌های مختلف علم به دانش‌آموختگان دوره کارشناسی‌ارشد این رشته انتقال می‌دهد. دانشجویانی که در دوره کارشناسی در رشته­هایی همچون فیزیک، زمین‌شناسی، ریاضی و مهندسی معدن تحصیل کرده‌اند قادر به ادامه تحصیل در این رشته می­باشند. دانشجویان با پیش زمینه زمین شناسی برای تقویت پایه خود یک و یا دو درس در زمینه ریاضی و فیزیک می‌گذرانند. به علاوه دانشجویان با پیش‌زمینه غیر زمین‌شناسی مستلزم به گذراندن دروس زمین‌شناسی مقدماتی می‌باشند. نظر به این که مهارت محاسباتی بخش مهمی از کار یک ژئوفیزیکدان را تشکیل می‌دهد، تمامی دانشجویان باید دارای دانش و مهارت‌های کافی در زمینه‌های محاسباتی و مدل‌سازی عددی بوده و بر یک زبان برنامه‌نویسی نیز مسلط باشند. دانشجویان در این رشته علاوه بر گذراندن دروسی که تقریباً تمامی شاخه‌های اصلی رشته ژئوفیزیک را پوشش می­دهد، مستلزم به انجام یک دوره کارآموزی و درس سمینار در قالب یک پروژه تحقیقاتی قبل از دفاع از پایان نامه خود می­باشند.

 

آزمایشگاه ژئوفیزیک:

آزمایشگاه گروه ژئوفیزیک با دارا بودن 10 عدد سیستم رایانه حرفه­ای مجهز به سیستم عامل­های لینوکس (Ubuntu 10.04) و ویندوز XP مکانی مطمئن جهت انجام پروژه­های ژئوفیزیکی در گرایش­های زلزله­شناسی، لرزه­نگاری، ژئوالکتریک و مگنتومتری است. سیستم­های این مرکز مجهز به آخرین نرم­افزارهای تخصصی و فوق تخصصی در زمینه­های مرتبط با گرایش­های ژئوفیزیکی از قبیل: MATLAB، MATEMATICA، SEISAN، GEOSOFT، Res2Dinv-Res3Dinv، IPI2win و غیره است. هم چنین، از دیگر تجهیزات این مجموعه می­توان به سرور بسیار قوی مجهز به سیستم LINUX SERVER اشاره کرد.

این آزمایشگاه مجهز به دستگاه پروتون مگنتومتر GSM-19T جهت برداشت­های مغناطیس­سنجی زمینی است. این دستگاه کانادایی ساخت شرکت GEM System، پیشرو در عرضه فناوری های ژئوفیزیک مغناطیسی با  قدرت تفکیکی عالی 0.01 nT، می باشد. حساسیت این دستگاه  0.15 nT در 1 هرتز و 0.05 nT در 4 هرتز و دقت آن ± 0.2 nT  می باشد. روش مغناطیس سنجی بر اساس اندازه گیری میدان مغناطیسی زمین و تعیین ناهنجاری های مغناطیسی یکی از پرکاربردترین رشته های ژئوفیزیکی در مطالعات زمین شناسی و اکتشافات معدنی با تهیه نقشه های مگنتومتری به منظور تعیین مکان معادن فلزی (نظییر آهن و کرم)، آشکارسازی ساختارهای مدفون در تحقیقات باستان شناسی و هم چنین انجام مطالعات مهندسی به منظور تهیه نقشه لوله ها، کابل­ها و اجسام فلزی مدفون می باشد.

 

 


صفحه در 0.39 ثانیه ایجاد شد.