English | فارسی
,
 
university photo
مدیر گروه قدرت

مهندسی برق گرایش قدرت:

 

زمینه‌های فعالیت گروه مهندسی قدرت شامل سیستم‌های قدرت و انرژی‌های تجدیدپذیر شامل باد و خورشید می‌باشد. فعاليت و تحقيق در زمينه‌هاي انرژي‌هاي تجديدپذير در اين دانشگاه در مقطع کارشناسي‌ارشد با تجهيز و راه‌اندازي آزمايشگاهي به همين عنوان آغاز گرديده است. همچنين با پيگيري‌هاي به عمل آمده و مساعدت اداره کل هواشناسي استان کرمان يک ايستگاه هواشناسي تمام خودکار براي ثبت کليه داده‌هاي محيطي از جمله درجه حرارت، رطوبت، سرعت و جهت وزش باد و تشعشع خورشيد نصب و راه‌اندازي گرديد. در حال حاضر اين اطلاعات به عنوان ايستگاه پرديس دانش ماهان در شبکه ايستگاه‌هاي هواشناسي کشور قابل دسترس مي‌باشد.

 

آزمایشگاه انرژی های تجدیدپذیر:

هدف اين آزمايشگاه آغاز تحقيق در دو زمينه انرژي باد و خورشيد بوده که در سطوح منطقه‌اي و جهاني مورد توجه دانشمندان قرار گرفته‌اند. مهم ترین تجهیزات آزمایشگاهی این مجموعه عبارتند از:

توربین بادی 10 کیلو وات: شامل یک عددتوربین بادی 10 کیلو وات که دارای تابلوهای کنترلر، معکوی کننده و dump load می باشد که برق تولیدی توسط توربین بادی را به شبکه سراسری وصل می نماید. زیرمجموعه سیستم مذکور دستگاه Asynchronous Wind Mill System مدل mv4250 می باشد که جهت مطالعات در زمینه توربین بادی مورد استفاده در شبکه HVDC که به نوعی امولاتور توربین بادی است، بدین صورت که برق سه فاز تولیدی AC توسط ژنراتور توربین بادی را ابتدا به DC با فرکانس 50 هرتز تبدیل می کند و سپس توسط اینورتر 4Q به AC تبدیل می گردد، بنابراین سرعت چرخش توربین هر چقدر باشد، خروجی مدار الکترونیکی اینورتر 50 هرتز خواهد بود.

دستگاه آنالیز کیفیت توان مدل Movowatt70: جهت اندازه گیری میزان هارمونیک و فلیکر و دیگر مؤلفه های خطا و هم چنین توان تولیدی در بازه معین و ... که توسط برق تولیدی توربین بادی 10 کیلو وات تولید می شود، استفاده می گردد.

سیستم فتوولتائیک 1 کیلو وات: 8 پانل خورشیدی  watt80 به صورت مجزا بر روی استراکچرهایی با قابلیت تنظیم زاویه قرار گرفته اند که سنسورهای مختلفی از جمله دما، ولتاژ، جریان، تشعشع، سرعت و جهت باد بر روی آن ها نصب شده است. اطلاعات به دست آمده بر روی data logger های مربوطه ثبت می شود و توسط نرم افزار قابل برداشت و استفاده می باشد.

دیش خورشیدی :  دیش خورشیدی با قطر 1/5 متر که توانائی تولید درجه حرارت حدود 450 درجه سانتیگراد را در کانون خود دارد. در مقطع فعلی این انرژی جهت تولید بخار استفاده می شود. شایان ذکر است سیستم دیش مذکور جهت بهره گیری از حداکثر انرژی خورشید مجهز به دنبال کننده (Tracker) می باشد که سیستم مذکور را دائماً در جهت نور خورشید قرار می دهد. دیش مذکور به عنوان قسمتی از سیستم دیش استرلینگ می باشد که می تواند انرژی خورشید را به انرژی الکتریکی تبدیل نماید. این سیستم ها در مقایسه با سیستم پانل های فتوولتائیک دارای راندمان بالاتری می باشند.

 

 


صفحه در 0.38 ثانیه ایجاد شد.