چاپ        ارسال به دوست

تأکید رئیس دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته برنقش کلیدی دانشگاه‌ها در تحقق شعار سال 1401

دکتر حسین محبی در دیدار نوروزی دانشگاهیان دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته برنقش کلیدی دانشگاه‌ها در تحقق شعار سال 1401 تاکید کرد

در این دیدار دکتر حسین محبی رئیس دانشگاه ضمن تبریک فرارسیدن سال نو به اعضای هیات علمی، یاوران علمی و دانشجویان دانشگاه سالی سرشار از موفقیت و شادکامی برای همگان آرزو کرد و تلاش روزافزون برای تحقق شعار سال (سال تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین) را حائز اهمیت دانست.

دکتر محبی: با اشاره به‌عنوان شعار امسال «تولید، دانش‌بنیان و اشتغال آفرین» اظهار داشت: دانشگاه‌ها در تحقق آن نقش کلیدی دارند؛ و فعالیت و تلاش مضاعف اعضای هیات علمی و دانشجویان دانشگاه، در ارائه ایده‌های فناورانه به منظور گسترش و ایجاد شرکت‌های دانش بنیان را خواستار شد.

رئیس دانشگاه، ضمن اشاره به تأکید آقای دکتر زلفی‌گل وزیر محترم علوم، در خصوص تأسیس مراکز رشد و کارآفرینی در هر دانشگاه، عنوان کرد: خوشبختانه این مراکز در دانشگاه راه اندازی شده است و به‌یقین از این طریق، بستر مناسبی برای گسترش ثبت ایده‌های فناورانه و تولید محصولات دانش‌بنیان برای اعضای هیأت علمی و دانشجویان دانشگاه فراهم گردیده است.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، برگزاری کلاس‌های آموزشی به‌صورت حضوری در دانشگاه از ابتدای سال جدید و همچنین فراهم بودن کلیه امکانات آموزشی و رفاهی با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی از دیگر مواردی بود که توسط دکتر محبی مطرح گردید.

 دکتر محبی در پایان با تأکید بر رسالت اصلی دانشگاه «تربیت نیروی خلاق و توانمند»، خواستار افزایش تلاش و فعالیت مستمر جامعه دانشگاهی تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته بر ایفای نقش مؤثر در رشد و شکوفایی هر چه ‌بهتر اهداف و رسالت دانشگاه به‌منظور تحقق شعار سال (تولید، دانش‌بنیان و اشتغال آفرین) شد.

در ادامه دیدار، دکتر محمدرضا سپهوند رئیس پارک علم و فناوری در خصوص نام‌گذاری شعار سال 1401 توسط مقام معظم رهبری، با عنوان «تولید، دانش‌بنیان، اشتغال آفرین» اظهار داشت: این نام‌گذاری به نظر می‌رسد؛ در تکمیل و ادامه شعار سال گذشته که بر تولید تأکید داشتند، می‌باشد و تصریح کرد: اقتصاد سالهاست که توسط رهبر انقلاب به‌عنوان شعار اصلی مطرح‌شده است و متأسفانه نتایج متناسب با خواست و منویات رهبری نبوده است و تأکیدات ایشان بر حوزه اقتصاد و تولید گویای ضرورت توجه ویژه به این موضوعات مهم کشور می‌باشد و همان‌طور که ایشان در پیام نوروزی تأکید داشتند، می‌بایست اقدامات عملی و مؤثری در حوزه تولید دانش‌بنیان انجام پذیرد. همچنین عنوان شد در شرایط جنگ اقتصادی که استکبار جهانی با جمهوری اسلامی آغاز کرده بر حضور نیروهای عملیاتی در خط مقدم این میدان نبرد که همان تولید ملی است، تأکید کردند.

رئیس پارک علم و فناوری با اشاره به ظرفیت‌ها و زیرساخت‌های منحصربه‌فرد دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته بالأخص در حوزه فناوری (پارک علم و فناوری)، اذعان داشت: در سال جدید ضمن تعمیق سیاست‌گذاری‌ها و تلاش‌ها بایستی ساختارها و شرایط را برای توسعه فناوری در استان فراهم کنیم.

وی تلاش‌های کارکنان پارک علم و فناوری را در این راستا شایسته تقدیر دانست و بر انجام فعالیت مضاعف و همچنین همراهی و همدلی همه اجزای اکوسیستم فناوری استان کرمان درجهت رشد و شکوفایی حوزه فناوری و قرارگرفتن آن در جایگاه ویژه در کشور تأکید کرد.

دکتر سپهوند در ادامه با اشاره به اینکه: نتایج حاصل از بررسی آمارها حاکی از آن است که متأسفانه هنوز سهم اقتصاد دانش‌بنیان در بودجه کشور پایین بوده؛ اذعان داشت: شروع سال جدید با شعار تولید، دانش‌بنیان و. اشتغال آفرین فرصت مناسبی برای رشد و شکوفایی اقتصاد دانش‌بنیان خواهد بود و خاطرنشان کرد: دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی به‌عنوان متولی فناوری در استان کرمان در این راستا نقش‌آفرین خواهد بود.

این مقام مسئول با اشاره به آمار و وضعیت تحصیل‌کرده‌های جویای کار عنوان کرد؛ با توجه به اینکه یکی از معضلاتی که شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه فناوری با آن مواجه هستند کمبود نیروی انسان متخصص می‌باشد و از طرفی بررسی آمار فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و نیروهایی که جذب بازار کارمی شوند نشان‌دهنده آن است که بایستی در دانشگاه‌ها امر تربیت نیروی انسانی درجهتی سوق یابد که دانش‌آموختگان بعد از فراغت از تحصیل علاوه بر دانش علمی مهارت کافی برای جذب در کسب‌وکار دانش‌بنیان را داشته باشند و تصریح کرد: اهمیت و توجه به این تغییر رویکرد، ارتقاء ارتباطات مؤثرتر با بخش صنعت را طلب می‌کند.

دکتر سپهوند در پایان سخنانش ضمن تشکر از اهتمام روسای اسبق پارک علم و فناوری در شناساندن، رشد و شکوفایی آن در سطح منطقه ابراز امیدواری کرد در آینده‌ای نزدیک باهدف بهینه کردن و اثرگذاری حوزه فناوری و با همکاری سایر ترجمان‌ها، به افق‌های تازه‌ای در منطقه و کشور دست‌یابیم.

 

 


١٢:٢٦ - چهارشنبه ١٧ فروردين ١٤٠١    /    عدد : ٣١٣٨    /    تعداد نمایش : ٣٠٦٢


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج