معرفی گروه

گروه آموزشی مهندسی نقشه‌برداری

گروه آموزشی مهندسی نقشه‌برداری دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فنآوری پیشرفته کرماندر سال 1387 و با هدف ارائه خدمات ممتاز آموزشی و پژوهشی تاسیس شد. این گروه آموزشی یکی از اولین گروه‌های اموزشی مهندسی نقشه‌برداری است که مبادرت به آموزش دانشجویان کارشناسی ارشد در دو گرایش مهندسی سنجش از دور و مهندسی سیستم اطلاعات مکانی (GIS) کرده است.

دانشجویان گروه مهندسی نقشه‌برداری می‌توانند علاوه بر استفاده از فضای مناسب آموزشی، از تجهیزات آزمایشگاهی پیشرفته و به روز مانند پهپادهای فتوگرامتری و سنجش از دوری، اسپکترورادیومتر با دقت یک نانومتر، انواع GPSهای ایستگاهی، و همچنین سرورهای کم نظیر محاسباتی، برای انجام تحقیقات خود استفاده نمایند.

با توجه به همکاری‌های گسترده علمی و پژوهشی اساتید و دانشجویان گروه مهندسی نقشه‌برداری دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فنآوری پیشرفته کرمان با محققان داخل و خارج از کشور و همچنین بخش‌های مختلف صنعتی، این گروه تا کنون پروژه‌های تحقیقاتی و صنعتی زیادی را در مقیاس محلی،  ملی و بین‌المللی انجام داده است.

 

معرفی رشته ها

گرایش مهندسی سنجش از دور

مهندسی سنجش از دور یکی از گرایش‌های اصلی رشته مهندسی نقشه‌برداری است. هدف علم سنجش از دور استخراج اطلاعات در مورد اشیاء و پدیده‌های سطح زمین بدون تماس فیزیکی با آنهاست. این علم کاربردهای متنوعی در مدیریت و بهینه‌سازی منابع طبیعی، کشاورزی دقیق، بررسی بلایای طبیعی، پایش محیط زیست، اکتشافات معدنی و ... دارد. دانشجویان این گرایش در طول این دوره با اصول و مفاهیم مهندسی سنجش از دور، انواع داده و الگوریتم‌های مختلف برای پردازش‌ آنها آشنا می‌شوند.

 

گرایش مهندسی سیستم اطلاعات مکانی

مهندسیGIS  یک سیستم اطلاعاتی برای مدیریت، نگهداری و پردازش داده‌های مکانی است. این رشته از مهندسی نقشه‌برداری به دلیل گسترش روزافزون داده‌های مکانی از اهمیت و جایگاه ویژه‌ای برخوردار است، چرا که امروزه جمع آوری، ذخیره، مدیریت و پردازش‌های داده‌های مکانی یکی از اجرای اصلی و مهم برای تصمیم‌گیری در سطح محلی و منطقه‌ای است. در طول دوره GIS  دانشجویان با اصول مدلسازی، مدیریت و پردازش داده‌های مکانی برای کاربردهای مختلف آشنا می‌شوند.

 

 

 


اطلاعیه ها (بایگانی)