بسم الله الرحمن الرحیم

قرآن نوری است که چراغ آن خاموشی نگیرد و چراغی است که افروختگی ­اش کاهش نپذیرد. دریایی است که ژرفای آن را کسی نیابد و راهی است که پیمودنش رهرو را به گمراهی نکشاند. پرتویی است که فروغ آن تیرگی نگیرد و فرقانی است که نور برهانش خاموشی نپذیرد ... (نهج ­البلاغه، خطبه 198).

به مناسبت حلول ماه مبارک رمضان و فرارسیدن بهار قرآن و به منظور تدبر و درک آسان و سریع مفاهیم قرآن کریم، معاونت دانشجویی و فرهنگی در نظر دارد به صورت روزانه، تا پایان ماه مبارک رمضان، سوره های  قرآن کریم را بر اساس هر جزء به صورت ساختاری ارایه نماید.

در مجموعه تفسیری پیش رو یکصد و چهارده نمودار (ساختار) از سوره ­های قرآن کریم بر مبنای هدف اصلی و محتوای هر سوره جهت درک راحت آن ارایه شده است. توجه جدی به غرض سوره­ ها و تاکید بر آنکه هدف هر سوره باید اساس فهم آیات تلقی گردد، از اوایل قرن چهادهم هجری آغاز شده و با نگارش همزمان دو تفسیر ارزشمند در جهان اسلام، یعنی "المیزان فی تفسیر القرآن" و "فی ظلال القرآن" گام های موثری در این خصوص برداشته شد. منبع این مجموعه، کتاب ساختار سوره­ های قرآن کریم،  تهیه و تدوین محمد خامه­ گر و چاپ موسسه فرهنگی قرآن و عترت نورالثقلین است.

امید است خداوند سبحان به همه­ ی ما توفیق فهم و عمل به آیات پرفروغ قرآن کریم را عنایت فرمایند.


 


اطلاعیه ها (بایگانی)